Testiranje energetskih uvjeta servera - zaključak
Mali solarni sustavi dostupni su i održivi izvori energije za prikaz digitalne mrežne umjetnosti. Sustavi su modularni te je moguće kombinirati razne baterije i panele prema potrebi. Uz namjenske solarne baterije, koje su većih dimenzija i težine (55Ah baterija teži oko 14 kg), u sustave je moguće ubacivati i USB baterije za mobitele koje, iako u pravilu imaju znatno manji kapacitet od nazivnog, adekvatno održavaju sustav. Baterije s integriranim malim solarnim ćelijama nisu se pokazale kao adekvatan izvor napajanja - pune se iznimno dugo te ih je potrebno nadopunjavati iz strujne mreže. Passthrough tehnologija, odnosno mogućnost da se baterija u isto vrijeme i puni i prazni, oštećuje bateriju i smanjuje kapacitet baterije ako se kontinuirano koristi - neki proizvođači su u potpunosti prestali podržavati tu funkciju (Aanker), što korištenje takvih rješenja čini neodrživim.
Optimalan solarni sustav za napajanje sustava za prikaz mrežne umjetnosti je panel od 30W s baterijom kapaciteta 7Ah (težine 2.2 kg, dimenzije 35x67 cm), solarnim regulatorom punjenja od 5V te podesivim silaznim pretvaračem. Ovakav sustav pruža cca 15 sati kontinuiranog napajanja za mrežnu izložbu u javnom prostoru gdje se klijenti spajaju na mrežu jednom u minuti. U ljetnim mjesecima to je dovoljno za dostupnost od 24 sata, iako su mogući prekidi u usluzi u slučaju dugotrajnog lošeg vremena.
Solarni paneli prilikom izostanka direktnog sunca rade na 1/3 do 2/3 kapaciteta pa točne podatke nije moguće predvidjeti.
Optimizacija vizualnog sadržaja koji se prenosi mrežom ostaje bitnom unatoč tome što metode mjerenja dostupne u ovom istraživanju (postoje puno precizniji profesionalni mjerni instrumenti za strujna i mrežna mjerenja) nisu pokazale povezanost optimizacije s trajanjem neprekidnog napajanje uređaja. Optimizacija svakako smanjuje potrošnju energije na klijentskim uređajima koji se koriste za reprodukciju sadržaja (vidi tablicu 1.).
U zimskim mjesecima potreban je veći sustav koji nadilazi ovo istraživanje, te ujedno nije mobilan zbog težine baterije.
Sustavi bez baterije su druga opcija za prikaz digitalne mrežne umjetnosti. Iako dostupnost radova u potpunosti ovisi o sunčevoj svjetlosti, za manja pop-up događanja ovakvi su sustavi jeftini i jednostavni za izgradnju te su rješenje za prikaz umjetnosti bez potrebe za mrežnom ili strujnom infrastrukturom.